miercuri, iunie 24, 2026
17.8 C
Bistrița

Alerta COVID crește în pragul noului an școlar, mii de cazuri noi

Surse

Înaintea începerii noului an școlar, România se confruntă cu o creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19. În perioada 18-24 august, s-au înregistrat 3.850 de cazuri noi, ceea ce reprezintă o creștere de 87,2% față de săptămâna anterioară.

Mai mult, 936 dintre acestea sunt reinfectări. Odată cu deschiderea școlilor, autoritățile sunt îngrijorate de posibilitatea unei intensificări a numărului de îmbolnăviri. În săptămâna 25-31 august, numărul cazurilor a crescut ușor, cu 3,4%, ajungând la 3.982.

De asemenea, au fost raportate nouă decese, toate persoanele având comorbidități. Cele mai mari creșteri s-au observat la grupele de vârstă 70-79 ani (53,1%) și 40-49 ani (49,3%). În Cluj, s-au înregistrat 365 de cazuri noi, cu 89 mai multe față de cele două săptămâni anterioare.

Datele arată că virusul încă este activ, specialiștii avertizând asupra necesității respectării măsurilor de prevenție și protecție sanitară pentru a preveni răspândirea în continuare a bolii.

Hot this week

Ce poate vizita publicul la Penitenciarul Bistrița în ziua porților deschise?

Penitenciarul Bistrița anunță organizarea Zilei porților deschise pentru miercuri,...

Violonista Iarina Vasile de la Liceul de Muzică Tudor Jarda, la MusicArte Italia: ce a demonstrat în fața juriului internațional?

La MusicArte International Competition, desfășurat în Palazzo Serafini Sauli...

Topics

Related Articles

Popular Categories