miercuri, iunie 24, 2026
20.8 C
Bistrița

Demolarea garajelor ilegale pe C.R. Vivu: Primăria Bistrița eliberează DOMENIUL PUBLIC

Surse

Primăria Bistrița a demarat în prima săptămână a lunii mai operațiuni de eliberare a domeniului public prin demolarea garajelor ridicate ilegal pe strada C.R. Vivu. Demersul face parte dintr-un program de igienizare a orașului și de reconfigurare a spațiilor urbane în folosul comunității: zona vizată va fi transformată în parcări noi și într-o legătură pietonală.

La începutul săptămânii, echipele municipalității au demontat construcțiile ce ocupau spațiul public, acțiune efectuată în condiții de lucru matinale și în contextul curățării spațiilor afectate de amenajări neautorizate. Oficialii subliniază că aceste intervenții sunt parte a procesului de a restabili ordinea în domeniul public și de a crea condiții mai bune pentru locuitori.

Hot this week

Ce poate vizita publicul la Penitenciarul Bistrița în ziua porților deschise?

Penitenciarul Bistrița anunță organizarea Zilei porților deschise pentru miercuri,...

Violonista Iarina Vasile de la Liceul de Muzică Tudor Jarda, la MusicArte Italia: ce a demonstrat în fața juriului internațional?

La MusicArte International Competition, desfășurat în Palazzo Serafini Sauli...

Topics

Related Articles

Popular Categories