Surse
Tragerea la sorți pentru grupele ediției 2026/2027 a Ligii Campionilor la handbal feminin s-a desfășurat în Viena. Gloria Bistrița, campioana României și câștigătoarea Cupei României, va evolua în Grupa B.
În această grupă, echipa din Bistrița va da piept cu nume mari ale handbalului european: Metz Handball din Franța, deținătoarea trofeului; Győr Audi ETO KC din Ungaria, finalista ediției trecute; Odense Handbold din Danemarca; Podravka Koprivnica din Croația; Storhamar Handball Elite din Norvegia; HSG Blomberg-Lippe din Germania; și Nykøbing Falster Handbold din Danemarca. Grupa A cuprinde, printre altele, Team Esbjerg, CSM București, Brest Bretagne Handball, Krim Ljubljana și Buducnost Podgorica, între altele.
Primul meci din grupe este programat pentru 5/6 septembrie, iar programul complet al jocurilor va fi anunțat în curând. Gloria Bistrița a ajuns în sferturi în ediția trecută a competiției și este la a treia participare consecutivă în Liga Campionilor, ceea ce subliniază nivelul solicitant al grupei din acest sezon.
Pentru suporterii locali, prezența în Grupa B aduce oportunități de a urmări meciuri de impact european, dar și provocarea de a se califica în fazele eliminatorii, în urma clasării între primele două echipe din grupă.

