marți, iunie 9, 2026
16.7 C
Bistrița

Mii de români au pierdut asigurarea medicală după 1 septembrie

Surse

După 1 septembrie, aproximativ 5.700 de români au rămas fără asigurare medicală, conform declarațiilor autorităților. Schimbările legislative au afectat persoanele care erau coasigurate prin membri familiei, iar dintre cele 15.515 persoane vizate, doar 9.802 au reușit să își păstreze statutul de asigurat.

Aceste schimbări presupun acum ca soții sau părinții fără venituri să plătească o contribuție anuală de 2.430 lei pentru a beneficia de asigurare. În prima fază, este necesar un avans de 25% din sumă, adică 608 lei, restul urmând să fie achitat până pe 25 mai 2026.

Directorul CAS Arad, Angela Cosma, estimează că mulți dintre cei rămași fără asigurare vor încheia contribuțiile odată ce vor avea nevoie de servicii medicale. Pe lângă adulți, elevii și studenții care împlinesc 18 ani după 1 octombrie își vor pierde automat asigurarea dacă nu prezintă documente doveditoare de la instituțiile de învățământ.

Autoritățile îndeamnă întreținătorii să depună declarația unică 212 la ANAF, nominalizând persoanele aflate în întreținerea lor. Aceste măsuri au creat un val de îngrijorare în rândul persoanelor afectate de noile reglementări, reflectând un necesar de adaptare la noile cerințe legislative.

Hot this week

Topics

Pictura de un kilometru: elevii Palatului Copiilor Bistrița pregătesc un festival de culoare

Elevii Palatului Copiilor Bistrița au finalizat proiectul „Pictura de...

Avarie Aquabis în Jelna: întrerupere parțială a apei de la 11:30 până la 15:00

Conform comunicatului Aquabis, o avarie pe rețeaua de distribuție...

Related Articles

Popular Categories