marți, iunie 9, 2026
16.7 C
Bistrița

Parada și expoziția de mașini retro cuceresc Pietonalul din Bistrița

Surse

Peste 40 de mașini istorice au fost expuse pe pietonalul din Bistrița în cadrul Retro Parada Toamnei, organizată de Retromobil Club România. Evenimentul a adunat pasionați de automobile vechi, majoritatea de fabricație germană.

Printre modelele expuse s-au numărat un Audi rar, dintre cele doar 2500 existente, un trabant din 1989, și clasicul Mercedes fabricat în 1986. Participanții au împărtășit povești despre mașinile lor, evidențiind pasiunea, dar și costurile ridicate de întreținere.

Tranziția de la simplu proprietar la colecționar se face cu mult efort, mai ales în găsirea pieselor de schimb, remarcată de Ștefan. De exemplu, Dr. Gabriel Roșca a prezentat o Toyota Land Cruiser din 1998, în timp ce Delia Măjeri a expus un Mercedes și un Ford Capri cadou pentru fiica sa.

Evenimentul a fost o oportunitate de a admira bijuterii pe roți și de a discuta cu alți entuziaști. Potrivit lui Leon Măjeri, președintele filialei Bistrița-Năsăud a Retromobil Club România, interesul pentru astfel de mașini continuă să crească în regiune.

Aceasta a fost o manifestare a pasiunii față de vehiculele clasice, combinând istoria cu frumusețea designului retro.

Hot this week

Topics

Pictura de un kilometru: elevii Palatului Copiilor Bistrița pregătesc un festival de culoare

Elevii Palatului Copiilor Bistrița au finalizat proiectul „Pictura de...

Avarie Aquabis în Jelna: întrerupere parțială a apei de la 11:30 până la 15:00

Conform comunicatului Aquabis, o avarie pe rețeaua de distribuție...

Related Articles

Popular Categories