miercuri, iunie 10, 2026
14.8 C
Bistrița

Aquabis întrerupe apa în mai multe localități: Afectați mii de locuitori

Surse

Aquabis a anunțat întreruperi ale furnizării de apă potabilă în mai multe localități din județul Bistrița-Năsăud, cauzate de avarii la rețeaua de distribuție. Pe 10 august 2025, locuitorii din Jelna au rămas fără apă între orele 09:45 și 15:30.

Situația s-a repetat pe 11 august 2025 în Bistrița, Strada Împăratul Traian, și în cartiere precum Viișoara, între orele 08:40 și 13:00. În localitatea Lunca Ilvei, strada Grănicerilor, furnizarea apei a fost sistată între 11:30 și 14:30.

Alte străzi afectate au inclus zone din Dumbrava și Cristeștii Ciceului. Aquabis a avertizat că, după intervenții, apa poate avea o calitate redusă, cu turbidețe crescută, recomandând astfel consumatorilor să o lase să curgă câteva minute înainte de utilizare.

Mii de locuitori au fost afectați, iar compania și-a cerut scuze pentru disconfortul creat. Echipele au lucrat pentru remediere în timp util, însă au semnalat că apariția avariilor locale nu poate fi prevăzută, motiv pentru care întreruperile sunt uneori comunicate după începerea lor efectivă.

Hot this week

Topics

Pictura de un kilometru: elevii Palatului Copiilor Bistrița pregătesc un festival de culoare

Elevii Palatului Copiilor Bistrița au finalizat proiectul „Pictura de...

Avarie Aquabis în Jelna: întrerupere parțială a apei de la 11:30 până la 15:00

Conform comunicatului Aquabis, o avarie pe rețeaua de distribuție...

Related Articles

Popular Categories