miercuri, iunie 10, 2026
16.7 C
Bistrița

Aquabis și primarul Dumitru Bendean monitorizează extinderea infrastructurii de apă la Miceștii de Câmpie

Surse

Lucrările de extindere a infrastructurii de apă în Miceștii de Câmpie sunt în centrul atenției autorităților locale și ale companiei Aquabis. În data de 4 septembrie 2025, echipele implicate, inclusiv primarul comunei, Dumitru Bendean, au vizitat șantierul pentru a analiza progresul și a identifica soluții la provocările întâmpinate.

Proiectul este parte a unui contract mai larg, denumit CL3 Lot 2, care vizează îmbunătățirea rețelei de alimentare cu apă și canalizare în mai multe comune din județul Bistrița-Năsăud, incluzând Lechința, Sânmihaiu de Câmpie și Budești. În ciuda resurselor financiare limitate, s-au depus eforturi semnificative pentru a găsi soluții eficiente, subliniind importanța colaborării între Aquabis, autoritățile locale și comunitatea locală.

Compania a remarcat faptul că responsabilitatea succesului acestui proiect aparține tuturor actorilor implicați, de la antreprenori la locuitori, pentru a asigura că fiecare gospodărie va avea acces la apă potabilă. Vizita a subliniat angajamentul tuturor părților de a continua lucrările în mod eficient, evitând întârzierile, și de a îmbunătăți calitatea vieții pentru locuitorii din Miceștii de Câmpie.

Hot this week

Topics

Pictura de un kilometru: elevii Palatului Copiilor Bistrița pregătesc un festival de culoare

Elevii Palatului Copiilor Bistrița au finalizat proiectul „Pictura de...

Avarie Aquabis în Jelna: întrerupere parțială a apei de la 11:30 până la 15:00

Conform comunicatului Aquabis, o avarie pe rețeaua de distribuție...

Related Articles

Popular Categories