miercuri, iunie 24, 2026
17.3 C
Bistrița

Bistrița: 1.500 de bistrițeni profită de noua rețea bike-sharing

Surse

Rețeaua de bike-sharing din Bistrița a atins pragul de aproape 1.500 de utilizatori, conform declarațiilor administratorului public Adrian Costea. Din totalul de 1.456 de utilizatori înregistrați, 250 s-au alăturat doar în acest an.

Primăria Bistrița a pus la dispoziție 175 de biciclete în cadrul acestui sistem, având în prezent șapte stații de închiriere amplasate strategic în oraș. În luna august 2025, s-au înregistrat 321 de închirieri, iar timpul mediu de utilizare a fost de 45 de minute, cu un interval de la 10 la 170 de minute.

Pentru a deveni utilizator, trebuie să te înregistrezi pe portalul online și să descarci aplicația Globikes. Municipalitatea plănuiește să extindă rețeaua de stații în 2026, astfel încât să sprijine mobilitatea urbană ecologică.

În plus, au fost amenajați 26,056 km de piste de cicliști, proiectul având o valoare de circa 27 de milioane de lei. Această inițiativă face parte din proiectul mai amplu „Amenajare piste de cicliști în municipiul Bistrița – Etapa 1”, consolidându-se astfel angajamentul orașului pentru un mediu prietenos și durabil.

Hot this week

Ce poate vizita publicul la Penitenciarul Bistrița în ziua porților deschise?

Penitenciarul Bistrița anunță organizarea Zilei porților deschise pentru miercuri,...

Violonista Iarina Vasile de la Liceul de Muzică Tudor Jarda, la MusicArte Italia: ce a demonstrat în fața juriului internațional?

La MusicArte International Competition, desfășurat în Palazzo Serafini Sauli...

Topics

Related Articles

Popular Categories