miercuri, iunie 24, 2026
17.3 C
Bistrița

Consumatorii vulnerabili din Bistrița: Tichet de energie de 50 de lei pe lună!

Surse

Începând din 21 august 2025, consumatorii vulnerabili din Bistrița pot aplica pentru tichetele de energie în valoare de 50 de lei pe lună. Aceste tichete pot fi solicitate online prin platforma EPIDS sau fizic la primării și oficii poștale de la 28 august.

Scopul tichetelor este acoperirea parțială a costurilor facturilor de energie electrică, valabile până pe 31 martie 2026. Beneficiarii venitului minim de incluziune sunt automat incluși în sistem, iar alții trebuie să depună o cerere unică până pe 27 septembrie 2025 pentru a acoperi facturile din lunile iulie și august.

Tichetele nu sunt transferabile și nu pot fi schimbate în numerar sau depuse în conturi bancare. Plata energiei se face la oficiile poștale unde se prezintă factura și actul de identitate. Aceste măsuri vin în sprijinul celor care au nevoie de ajutor pentru a-și menține locuințele alimentate cu energie electrică pe parcursul iernii.

Informații suplimentare pot fi obținute prin Call-center 021.93.09 al Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială sau la adresa de email sprijinenergie@mmanpis.ro.

Hot this week

Ce poate vizita publicul la Penitenciarul Bistrița în ziua porților deschise?

Penitenciarul Bistrița anunță organizarea Zilei porților deschise pentru miercuri,...

Violonista Iarina Vasile de la Liceul de Muzică Tudor Jarda, la MusicArte Italia: ce a demonstrat în fața juriului internațional?

La MusicArte International Competition, desfășurat în Palazzo Serafini Sauli...

Topics

Related Articles

Popular Categories