miercuri, iunie 10, 2026
16.7 C
Bistrița

Tânăr din Beclean capturat de Poliție în Gara Bistrița

Surse

La data de 24 septembrie, un tânăr de 23 de ani, din Beclean, urmărit la nivel național, a fost capturat de polițiști în Gara Bistrița Nord. Acesta era căutat pentru a executa o pedeapsă de doi ani și 20 de zile pentru furt.

Autoritățile l-au prins în cadrul operațiunii „Rail Action Week”, desfășurată sub egida RAILPOL, alături de alte 12 state europene. Tânărul a fost dus în Penitenciarul Bistrița, unde își va executa pedeapsa.

Operațiunea are ca scop asigurarea siguranței publice pe căile ferate și include prevenirea accidentelor rutiere la trecerile la nivel cu calea ferată și a traversării prin locuri interzise. În total, activitățile se vor încheia pe 26 septembrie.

Până atunci, se desfășoară verificări pentru funcționarea corectă a semnalizărilor feroviare și a barierelor. Autoritățile subliniază nevoia de prevenție pentru a reduce incidentele periculoase și ilegale în zonele feroviare.

Aceste măsuri sunt menite să crească siguranța și să împiedice faptele ilicite care pun în pericol traficul feroviar.

Hot this week

Topics

Pictura de un kilometru: elevii Palatului Copiilor Bistrița pregătesc un festival de culoare

Elevii Palatului Copiilor Bistrița au finalizat proiectul „Pictura de...

Avarie Aquabis în Jelna: întrerupere parțială a apei de la 11:30 până la 15:00

Conform comunicatului Aquabis, o avarie pe rețeaua de distribuție...

Related Articles

Popular Categories